Szakirodalom : Dr. Pterfi Istvn: A hzigalamb s tenysztse, 1970 |
Dr. Pterfi Istvn: A hzigalamb s tenysztse, 1970
Egri kk kering
Irodalmi adatok szerint Egerben mr 1780-ban tenysztett s postai szolglatra is hasznlt fajta. Ezek a mainl nagyobb test, hosszabb csr, kitn tjkozd- s rpkpessg galambok voltak. Az egri keringk ksbben keresztezs folytn lnyegesen megvltoztak.
Zsupn Klmn (Szrnyasaink, 1903, 6. szm) bcsi sznesekkel rokon fekete keringk s kk sirlykk bekeresztezst felttelezi. Majthnyi Klmn s Fluck Gusztv egri tenysztk kzlse szerint az 1870-es vekben egy Stupka Jnos nevezet egri tenyszt stt ht bcsi dereseket keresztezett az egri kistermet galambokkal, s az ezekbl nyert „simlik”-bl (deresekbl) tenysztette ki Ebneth Jnos a kk vltozatot, a ma is keresett n. Ebneth-fle kkeket.
Ezek a galambok az akkori helyi elnevezs szerint „schilleresek” voltak, vagyis vrseres szemek, nylt fejek, kis szemgyrvel s fejkn egy kis, alaktalan, rozsds szn folttal. Kitn rpgalambok voltak, 3 rt is szlltak tnben. Ksbb ezekbl tenysztettk ki a kiss szgletes fej, nagyobb szembr s szp, vilgos bels szem galambokat. 1888-ban (Gallus, 1888. 6. szm) a budapesti galambkilltson s rpversenyen egri szrke galambok nven szerepelnek.
Kis test, kzpmagas lls, jl tjkozd, gyors rpt kering galambok. A fej hosszks, trapz alak, a fejbb a homlokkal s a tarkval val tallkozsnl szgletes. A ferdn halad homlokvonal a csr irnyval egybevg. A fejbb vzszintes, kiss homor. A tark htrafel ejt, egyenes. A fej mindig suta. A kzphossz csr egyenes, inkbb vastag, jl zrd, kiss lefel irnyul, szarufekete. Az orrdudor rvid szv alak, osztott, sima fellet s fehren porozott. A szem vilgosszrke gyngyszem. A keskeny, ktsoros szemgyr stt szaruszrke. Nyaka arnylag hossz, fggleges tarts, kiss velt. A szrnyak rvidek, simk, egyenesek, farkonnyugvk, nem keresztezdnek. A farok rvid, lapos, zrt, htrafel lejt. Lbai kzepes hosszak, simk, egyenes tartsak. A testbr szrksfekete.
Gyors csapatrepl fajta, rvid krkben, gyorsan emelkedve repl.
Az egri kk keringk szne stt fstszrke, szurmos kk, vagy vaskk. A fej s a nyak palafekete, a szrnypajzs (szrnyfedl) s a ht barnsbahajl palaszrke, a farok stt palaszrke, a szrnyszalagok (pntok vagy abroncsok), valamint a faroksv mattfeketk ; a has, az oldalak s a szrny fonka (als fele) vilgosabb palaszrke. A fej s a nyak viols vagy zldes csillogs.
Az egri keringknek sok vltozata ismeretes. Az egri cignykeringk mattfeketk vagy abrincsos feketk. A kk dereseknek vagy kk simliknak fehren deres a begye, melle, hasa s a testoldalai. A cignyderesek vagy barna simlik barnsba jtsz palafekets, szrke fark galambok, fehr deres rajzzal a begyen, a has s a hasoldalak tollain.
Voltak prblkozsok a vilgoskk szn fajtajelleg rgztsre is. Ilyen volt a Zsupn-tpus, melyek vilgosabb kk (nem szrke) galambok, fekete csrrel, karmokkal, testbrrel s kill, nagy szemekkel; valamint a Cska-tpus, melyek mr egszen vilgoskk, fehrfar, rvid, papagjszeren hajlott csr, vilgosabb szembr galambok voltak.
Mretei: Th = 30 – 33 cm, Csh = 12 – 13 mm, Szh = 19 – 20,5 cm, Rt = 58 – 62 cm, Mk = 22 – 23 cm, Fh = 9 –10 cm, Lh = 7 – 8 cm, Ts = 200 – 240 gramm.
|